Feederowe Mistrzostwa Okręgu – moje podsumowanie

Dyscyplina feederowa jest aktualnie chyba najszybciej rozwijającą się dziedziną wędkarstwa w Polsce. Rozwój ten dosięga powoli naszego Koła, co dało się zauważyć zeszłoroczną jesienią i w obecnym roku. Zawody feederowe rozgrywane w ostatnich miesiącach cieszą się znacznym zainteresowaniem Kolegów z naszego Koła i nie można zaprzeczyć, że temu zainteresowaniu towarzyszą coraz lepsze wyniki. Sportowym punktem kulminacyjnym tego sezonu były oczywiście Mistrzostwa Okręgu w dyscyplinie feederowej, rozegrane w dniach 28 i 29 maja na zbiorniku Bukówka. W zawodach reprezentowało nas pięciu kolegów. Udało się zatem na tegoroczne Mistrzostwa zgłosić drużynę GRODZKIE I, reprezentującą Koło w składzie: Kornel Przybytek, Adam Pandzierski i Sebastian Skrzypczyk, którą uzupełnili dwaj, startujący indywidualnie zawodnicy: Mariusz Kreczyk i Marcin Grzanka.

Pierwszy dzień Mistrzostw to przede wszystkim bardzo mocny wiatr w stronę sektora A oraz wysoka fala. Mariusz Kreczyk i Adam Pandzierski, rywalizujący w tym sektorze musieli stoczyć walkę nie tylko z łowiskiem ale również z niesprzyjającymi dokładności wędkowania warunkami atmosferycznymi. Determinacja Mariusza, trafnie obrana taktyka oraz jego systematycznie zdobywana wiedza i na bieżąco wyciągane wnioski spowodowały, że rywalizację skończył na drugim miejscu w sektorze, z wynikiem 2665 punktów, ustępując jedynie o 100 punktów zwycięzcy rywalizacji sektorowej. Adam Pandzierski skończył dzień na ósmym miejscu.

Zawodnicy startujący pierwszego dnia w dwóch pozostałych sektorach zostali potraktowani przez aurę łagodniej. W sektorze B bardzo dobrze wypadł Kornel Przybytek, zajmując trzecie miejsce. Należy dodać, że sektor B był tym sektorem, w którym występowanie większych ryb pozwalało uzyskać znaczną masę połowu w odniesieniu przede wszystkim do sąsiedniego sektora C. Nasi zawodnicy, startujący właśnie w sektorze C, w pierwszym dniu wypadli poprawnie. Marcin Grzanka zajął piąte miejsce a Sebastian Skrzypczak – ósme miejsce.

Wyniki pierwszego dnia rozbudzały nadzieje na dobry, końcowy rezultat Mistrzostw. Drużyna skończyła dzień na czwartym miejscu, ustępując jedynie Team Feeder Kamiennna Góra oraz zespołom z Leśnej: Leśna 2 i Leśna 3. Indywidualnie Mariusz Kreczyk uplasował się na 5 miejscu a Kornel Przybytek na siódmym miejscu. Obydwaj wyprzedzili wielu doskonałych i doświadczonych zawodników.

Drugo dzień wiatr zmienił kierunek i tym razem wiał w stronę sektorów: B i C. W sektorze A Kornel Przybytek zajął 4 miejsce. Doskonałe drugie miejsce w sektorze B zajął Adam Pandzierski. Wyniki Kornela i Adama były niezwykle ważne w rywalizacji drużynowej. W sektorze C ponownie doskonale wypadł Mariusz Kreczyk, zajmując ponownie drugie miejsce i było wiadomym, że będzie liczył się w klasyfikacji końcowej. Ponownie sprawdziła się obrana taktyka, dostosowana do miejsca i warunków atmosferycznych oraz bardzo konsekwentne łowienie drobnej ryby, która w tym dniu i w tym miejscu dawała szanse na dobry wynik. Oczywiście można zawsze liczyć na bonus w postaci pojedynczej, większej sztuki jednak wykonana przez Mariusza olbrzymia praca pozwoliła utrzymywać ryby przez cały czas w łowisku i systematycznie je odławiać, budując tym samym wynik.

Wyniki końcowe Mistrzostw dla wielu były sporym zaskoczeniem. O ile miejsce pierwsze i drugie wywalczyli zawodnicy od wielu lat startujący w dyscyplinie feederowe, zarówno w naszym Okręgu jak i w Polsce, o tyle wywalczone przez Mariusza Kreczyka z naszego Koła miejsce trzecie było dla większości niespodzianką. Doskonałe trzecie miejsce Mariusza nie jest jednak przypadkiem. Uważny obserwator zawodów feederowych powinien zauważyć, że w ostatnich zawodach naszego Koła (Cegielnia) oraz zawodach zorganizowanych przez Koło Jelenia Góra Miasto (Balaton), Mariusz dwukrotnie zajmował bardzo wysokie miejsca. Na Cegielni był drugi w sektorze i piąty w klasyfikacji końcowej natomiast na Balatonie zajął czwarte miejsce w klasyfikacji końcowej. Trzeba również zaznaczyć, że losowanie dla Mariusza na Balatonie nie było łaskawe bo wszyscy zawodnicy, którzy uplasowali się wyżej, łowili na płytkiej części zbiornika a Mariusza stanowisko znajdowało się przy głębszej części, gdzie było zdecydowanie mniej ryb. Zatem przez ostatnie kilka miesięcy stał się zawodnikiem dojrzałym, potrafiącym opracować odpowiednie taktyki na różne warunki i zbiorniki, o czym świadczyć mogą uzyskiwane systematycznie wyniki. Dla mnie sukces Mariusza nie był zaskoczeniem, bo przygotowany na tą rywalizację był bardzo dobrze. A że szczęście mu nie do końca sprzyjało w losowaniu – to akurat było dla niego bardzo mobilizujące. Wielkie gratulacje za tak doskonały wynik.

Na uwagę zasługuje również świetna postawa naszej drużyny. W tak mocnym zestawieniu startujących teamów zajęcie czwartego miejsca należy postrzegać jako sukces.

Podsumowując przebieg Mistrzostw należy zaznaczyć, że były to bardzo trudne i wymagające niezwykłej wszechstronności zawody. Tym bardziej należy pogratulować zwycięzcy, którym został Daniel Zastawny z drużyny Leśna 2 i I vicemistrzowi, Marcinowi Kozubskiemu z Team Feeder Kamienna Góra. Drużynowo Mistrzostwo Okręgu wywalczył Team Feeder Kamienna Góra, miejsce drugie – Leśna 2 a miejsce 3 – Leśna 3. Gratulacje.

Start naszych zawodników w feederowych Mistrzostwach Okręgu oraz uzyskane wyniki pozwala na postawienie wniosku, że Koło Grodzkie zaczyna liczyć się w stawce najlepszych w naszym Okręgu w tej dyscyplinie. Pozwala również na próbę zbudowania mocnych drużyn, które być może już niedługo zapukają do okręgowej czołówki. Tego chyba należy sobie i wszystkim naszym Członkom życzyć.

Mariusz Szalej