Zakończył się cykl drużynowych zawodów spinningowych “Spinningowe Teamowe Grand Prix Polski 2021”. Drużyny reprezentujące okręg jeleniogórski nie odegrały znaczącej roli. Spośród dwóch startujących w pierwszej lidze utrzymała się jedynie drużyna Koła Grodzkiego.

W ubiegły weekend odbyły się także trzyturowe (trzydniowe) zawody eliminacyjne – tzw. druga liga, dające prawo startu w GPX Polski. Spośród trzech drużyn reprezentujących koła i kluby jeleniogórskie, żadnej nie udało się zakwalifikować do pierwszej ligi.

“Spinnigowe Teamowe Grand Prix Polski” (I liga) to zawody o charakterze sportowym. Rozgrywane są zgodnie z Zasadami Organizacji Sportu Wędkarskiego PZW. Ich celem jest wyłonienie kadry reprezentującej PZW w zawodach międzynarodowych. Składają się z trzech dwuturowych (dwudniowych) zawodów plus trzyturowe Mistrzostwa Polski. Łącznie jest to 9 tur w których drużyny zdobywają punkty. Na tej podstawie budowana jest klasyfikacja roczna. Łącznie w rozgrywkach pierwszoligowych uczestniczy 60 drużyn. Po zakończeniu sezonu najlepsi otrzymują powołanie do Kadry PZW, a  15 najsłabszych teamów odpada.

Eliminacje do GPX Polski (tzw. II liga) to trzydniowe zawody. W tym roku odbyły się we wrześniu. W eliminacjach zwykle startuje ok. 30 drużyn reprezentujących okręgi PZW i kluby wędkarskie. Piętnaście najlepszych teamów uzyskuje prawo startu w I lidze.

Aby wziąć udział w rozgrywkach należy wstąpić do klubu wędkarskiego lub zgłosić chęć startu w rodzimym kole PZW. Team stanowi dwóch zawodników wyposażonych we własny sprzęt pływający – łódź lub ponton spełniający wymagania Zasad Organizacji Sportu Wędkarskiego, gdzie najważniejszym jest długość środka pływającego min 360 cm. W praktyce konieczne jest też zaopatrzenie się w silnik spalinowy, gdyż zawody odbywają się na dużych akwenach.

Koszty startu zawodnicy w większości ponoszą sami. Można jednak liczyć na wsparcie Koła Grodzkiego.  Startując w eliminacjach jest to zwrot wpisowego, a po wejściu do I ligi zawodnicy naszego koła otrzymują częściowy zwrot kosztów noclegów. W miarę możliwości zawodnicy otrzymują też odzież identyfikującą – koszule, bluzy z logo Koła Grodzkiego, itp. Sporym wydatkiem pozostają koszty treningów, zaopatrzenia w sprzęt i przynęty. Te zawodnicy ponoszą we własnym zakresie.

Celem udziału w cyklu GPX Polski jest powołanie do Kadry oraz prestiż zajmowania wysokiej pozycji w najważniejszym sportowym cyklu zawodów wędkarskich. Nie są to zawody komercyjne i mimo udziału sponsorów, nie można liczyć na kosztowne nagrody, zwykle są to wędki lub vouchery do sklepów wędkarskich. Często jednak, najlepsi zawodnicy trafiają na okładki pism wędkarskich zyskując rozgłos, prowadzą komercyjną współpracę z producentami sprzętu wędkarskiego lub zakładają własne firmy oferujące sprzęt wędkarski.

Dla nas start w zawodach jest dość trudnym wyzwaniem. Duża ilość startujących załóg powoduje, że zawody organizowane są na dużych, odległych jeziorach. W tym sezonie najbliższymi łowiskami był Myślibórz i Sulejów w odległości ok. 300 km. Pozostałe zawody odbyły się na Pomorzu i Mazurach w odległości pow. 600 km. Wyjazdy na treningi są w takiej sytuacji sporym problemem i ze względu na koszty dojazdu i czas potrzebny na poznanie odległych łowisk. Ma to odbicie w nienajlepszych wynikach. Dlatego od kiedy zmieniono charakter rozgrywania GPX Polski z indywidualnego na drużynowy, wyniki jeleniogórskich zawodników są coraz słabsze i coraz mniej osób kwalifikuje się do I ligi. W sezonie 2022 będzie to tylko jedna, nasza drużyna.

jarekk

Wyniki GPX Polski 2021

Zdjęcia z zawodów cyklu Spinningowego Teamowego GPX Polski 2021