Mija już dwa niemal tygodnie od dnia, gdy dyr. Biura Zarządu Okręgu zapewniał wędkarzy, że zezwolenie na płoszenie kormoranów będzie załatwione “…jutro, najdalej pojutrze”. Taką informację przekazano również na posiedzeniu Zarządu Okręgu. Zezwolenia nadal nie ma. Zarząd Koła PZW Grodzkie złożył skargę…

Koło Grodzkie opiekuje się dwoma odcinkami rzeki Bóbr od czterech lat. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wędkarzy związanych z wodami górskimi, rzeka powoli odzyskuje dawną świetność. Nie bez znaczenia jest tutaj przychylność części działaczy Zarządu Okręgu. Bez zarybień, skutecznej straży rybackiej, odpowiednich przepisów i ochrony wód górskich przed powtarzającą się inwazją kormorana czarnego, nasza praca nie miałaby sensu.

Bardzo źle się dzieje, że w sytuacji, gdy po latach ciężkiej pracy, po czasach konfliktów w momencie, gdy powstają zręby współpracy pomiędzy wędkarzami, a działaczami okręgowymi, nieodpowiedzialność kilku osób cofa nas o kilka lat wstecz.

Złożenie skargi nie ma na celu generowanie kolejnego konfliktu. Bardzo ważne jest jednak, by działacze tworzący Zarząd Okręgu przypomnieli sobie, że nie są na usługach Biura, które działa na ich szkodę. Zarząd Okręgu jest pracodawcą. Płaci, wymaga, ale i jednocześnie odpowiada za niechlujstwo, opieszałość, niekompetencję pracowników Biura ZO.

Polski Związek Wędkarski
Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego
w Jeleniej Górze, ul. Wańkowicza 13
58-500 Jelenia Góra

Skarga na niekompetencję i opieszałość Biura Zarządu Okręgu

Zarząd Koła PZW Grodzkie w Jeleniej Górze jako opiekun odcinka rzeki Bóbr wyraża oburzenie działaniami Biura Zarządu Okręgu PZW w Jeleniej Górze w zakresie pozyskania zezwolenia na odstrzał kormoranów pustoszących rybostan tej pięknej i do tej pory zasobnej w pstrągi i lipienie rzeki.

Zaniechanie przez pracowników Biura ZO PZW w Jeleniej Górze działań w zakresie pozyskania zezwolenia na odstrzał kormoranów spowodowało zniweczenie wieloletniej pracy Zarządu Okręgu, wędkarzy i członków koła PZW Grodzkie na rzecz odtworzenia i utrzymania w doskonałym stanie populacji pstrąga i lipienia w Bobrze. Efekt tej pracy został zauważony przez wędkarzy z całej Polski i doceniony przez środowisko sportowe, świadectwem czego było powierzenie Okręgowi organizacji zawodów Grand Prix Polski w wędkarstwie muchowym (Puchar Bobru) i tegorocznych Mistrzostw Polski juniorów w wędkarstwie muchowym.

Zaistniała sytuacja spowodowała drastyczny ubytek w populacji pstrąga i lipienia, o czym alarmują łowiący na odcinku poniżej zapory pilchowickiej wędkarze.

Na kilka miesięcy przed terminem rozpoczęcia Mistrzostw Polski juniorów w wędkarstwie muchowym, wyrażamy jako Zarząd Koła PZW Grodzkie obawy, że jakość rybostanu w rzece nie sprosta oczekiwaniom zawodników i obserwatorów, a przez to spowoduje negatywne opinie świata sportu wędkarskiego o pracy Zarządu Okręgu i jeleniogórskich wędkarzy, którym na sercu leży stan wód krainy pstrąga i lipienia w naszym Okręgu. Dewastacja przez kormorany rybostanu Bobru przy biernej postawie pracowników Biura Zarządu Okręgu odbije się również na opinii wędkarzy z innych okręgów, uważających Bóbr za jedną z najlepszych i najbardziej rybnych polskich rzek krainy pstrąga i lipienia.

Zarząd Koła PZW Grodzkie

w Jeleniej Górze