W dniu dzisiejszym (19-04-2021) do Bobru pomiędzy zaporą pilchowicką, a Wleniem wpuszczono dwieście kilogramów pstrąga potokowego, tzw. dwulatka. Są to ryby o średniej wadze 160 g i długości 20 – 25 cm. Ryby wyhodowano z materiału pobranego od bobrzańskich tarlaków. Ma to gwarantować ich naturalną odporność na lokalne warunki i występujące tutaj choroby. Dwuletnie pstrążki są też na tyle duże, że nie staną się łatwym łupem dla drapieżników i w łatwy sposób zaaklimatyzują w warunkach naturalnych. Do kolegów, którzy będą wędkować w najbliższych dniach, ogromna prośba, aby niepotrzebnie nie kaleczyć małych ryb. 

Dzisiejsze zarybienie, to jeden z etapów realizowanych przez Zarząd Okręgu w Jeleniej Górze zarybień wiosennych. Jutro będą kontunuowane zarybienia w rejonie Lwówka, w piątek Dębowy Gaj, w sobotę rejon Bolesławca, a w maju po raz kolejny Nielestno – tym razem do rzeki trafi letni narybek lipienia.

Warto też wiedzieć, że w ramach prowadzonej w naszym okręgu wrocławskiej metody zarybieniowej, wczesną wiosną przygotowano naszą naturalną wylęgarnię – potok Chrośnicki. Odłowiono drapieżniki, po to, by zarybić go wylęgiem żerującym. Trafiło tam 80 tysięcy sztuk pstraga. Po dwóch latach ryby te również przeniesione zostaną do Bobru. Przeżywalność wylęgu szacuje się na 0,5 – 2,0 %.

JarekK