Do 11 kwietnia 2020 obowiązują zaostrzone przepisy (rozporządzenie z dn. 24-03-2020), które ograniczają naszą aktywność. Celem jest zmniejszenie szybkości rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Za łamanie wprowadzonych zasad obowiązują dotkliwe kary – nawet do 30 000 zł. Podstawą prawną jest ustawa z 5 grudnia 2008 r. “o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”.

Zaznaczyć należy, że te najwyższe kary zarezerwowane są dla osób które złamały obowiązkową kwarantannę. Te osoby bezwzględnie muszą pozostać w domu.

Czy możemy zatem wyjść na ryby, aby nie narazić się na nierzyjemności lub karę ? TAK – pod pewnymi warunkami.

Na stronie Rady Ministrów znajdujemy rozporządzenie oraz jednoznaczne wyjaśnienie w odpowiedzi na pytanie o spacery w plenerze:

oraz w pytaniu o możliwość uprawiania sportu:

Jeżeli zdaniem Ministerstwa wolno wyjść na spacer, wolno iść do lasu, wolno biegać, uprawiać sport, to nie ma żadnych przeszkód by wędkować – pod pewnymi warunkami. Aby więc nie narażać się na nieprzyjemności, a przede wszystkim zachowywać się bezpiecznie dla nas i naszych przjaciół:

należy przebywać nad wodą samotnie lub w towarzystwie max jednej osoby (wyjątkiem jest bliska rodzina)

należy zachować min odległość między wędkarzami - 2 metry - również w łodzi (to również nie dotyczy bliskiej rodziny)

unikać miejsc, gdzie mogą gromadzić się ludzie - parkingi, miejsca wodowania łodzi, itp

nie wolno wędkować w parkach, na plażach, bulwarach, uczęszczanych brzegach, miejscach objętych infrastrukturą miejską - przy ulicach, skwerach, chodnikach itp.

I przede wszystkim, o co gorąco apeluję – zachować zdrowy rozsądek.

Źródło : https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi

Tekst w oparciu o wytyczne Rady Ministrów opublikowane na stronie ministerstwa w dniu 02-04-2020

UWAGA: ponieważ często słycszy się o nadinterpretacji przepisów przez służby, co wynika z braku spójności przepisów oraz jednoznacznej wykładni przy “bałaganie informacyjnym”, prosimy o samodzielne rozważenie ewentualnego ryzyka konsekwencji. Nie ponosimy odpowiedzialności za działanie służb. Wskazujemy jedynie na istniejące przepisy – stan na dzień 03-04-2020. W przypadku problemów należy powołać się na informacje publikowane na stronach Rady Ministrów.

jarekk