We wtorek, 10 maja wystartowały tegoroczne zajęcia szkółki ekologiczno-wędkarskiej dla naszych młodych sympatyków ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze. Na pierwszych zajęciach o charakterze teoretycznym przedstawiliśmy zagadnienia dotyczące środowiska życia ryb, zamieszkujących rzeki krainy pstrąga i lipienia oraz rozmawialiśmy o etyce wędkarskiej i szacunku do przyrody.

Była okazja zapoznać się ze sprzętem do łowienia na sztuczna muszkę i dowiedzieć się wielu ciekawostek o materiałach, z których wykonuje się te przynęty. Poruszyliśmy również aspekty bezpieczeństwa nad wodą w trakcie przygotowania do wędkowania i samego połowu ryb na wędkę. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rodzaje sztucznych muszek a zagadką stał się sposób podania lekkiej muszki w rejon żerowania ryb. Pomocne okazały się prezentacje, które przedstawiono w trakcie zajęć oraz filmy z połowu pstrągów na sztuczna muchę. Sporo miejsca poświęciliśmy w trakcie zajęć przedstawieniu sposobu opiekowania się rzeką przez wędkarzy z naszego Koła. Rozmawialiśmy o zarybianiu rzek pstrągiem potokowym. Z pomocą przyszły prezentacje filmowe, publikowane w naszym internetowym serwisie, obrazujące zarybianie Potoku Chrośnickiego narybkiem żerującym oraz sposób pozyskiwania i wpuszczania odchowanych już pstrągów do Bobru. Dla wielu uczestników zajęć informacje te były dużym zaskoczeniem, bo wędkarstwo kojarzyli jedynie z poławianiem ryb na wędkę.

Zajęcia w ramach prowadzonej przez nasze Koło Szkółki ekologiczno – wędkarskiej przybliżają młodzieży zasady etycznego wędkarstwa oraz uczą poszanowania dla otaczającej nas przyrody. Zachęcają do spędzania w obecności rodziców lub opiekunów wolnego czasu nad wodą , nie zawsze z wędką w ręku. Czasami wystarczy pójść nad najbliższy staw czy rzekę z aparatem fotograficznym w dłoni i starać się uchwycić ciekawe ujęcia i zatrzymać je w kadrze na zawsze. O tym w programie Szkółki też będzie mowa.
Następne zajęcia już w nadchodzącym tygodniu.

Marszal