Na Jeziorze Pilchowickim ustanowiono strefę ochrony tarlisk. Zakaz wędkowania obowiązuje od 01 marca do 31 maja na obszarze od slipu do końca tzw. “drugiej zatoki”.
Zamontowano tablice informacyjne. Tablice umieszczone są w taki sposób, by nawet przy wysokim stanie wody nie było problemu z identyfikacją terenu objętego zakazem wędkowania. W obszarze zakazu nie wolno wędkować zarówno z brzegu jak i ze środków pływających. Linia określająca granicę przebiega pomiędzy drzewami oznaczonymi w charakterystyczny sposób – malowanie w pomarańczowo-zielone pasy.
.
Patrząc od strony slipu granica przebiega po lewej krawędzi drogi (jadąc w stronę wody), natomiast przy “drugiej zatoce” przebiega po lewej stronie cypla patrząc w stronę wody od zaznaczonego drzewa.
Zatoka to miejsce tarła wielu gatunków ryb. Warunkiem, by było to tarło efektywne jest zapewnienie rybom odpowiednich warunków. Liczymy na przychylność wędkarzy i uszanowanie obowiązujących przepisów. Namawiamy też władze naszego okręgu do wywierania formalnej presji na Spółkę TAURON Ekoenergia w celu utrzymania stałego poziomu lustra wody w zbiorniku w okresie tarła. To kluczowy warunek sukcesu tych działań.
.
Zarząd Koła PZW Grodzkie