Spadki temperatury sięgające kilkunastu stopni poniżej zera zachęcają do wędkowania podlodowego. Warunki lodowe nie są jednak na tyle dobre, by bez obaw przebywać na lodowej tafli. Lód jest biały, wielokrotnie przemrożony, związany ze śniegiem. To wynik opadów śniegu podczas pierwszych przymrozków i kilkukrotnych roztopów.  

Najlepsze warunki lodowe panują obecnie na Bukówce. Chociaż wędkarze, którzy próbowali tam wędkować wracali w ostatnich dniach bez efektów – brania były wyjątkowo słabe. Na jeleniogórskich, miejskich stawach dawało się złowić małe okonie i płotki. Podobnie na żwirowni w Wojanowie – brania nie były najlepsze, łowiono po kilka niedużych ryb dziennie. Tutaj lód osiągał 10-12 cm, ale zdarzały się miejsca, gdzie miał 7 cm, był miękki, a wiertło, jak relacjonował jeden z kolegów …”samo wpadało”. Było niebezpiecznie.

Jeszcze trudniejsze warunki lodowe panują na Jeziorze Pilchowickim. Do zmiennych warunków atmosferycznych doszły tutaj wahania poziomu wody. Lód jest biały, słaby, spękany, widoczne oparzeliska, a miejscowo występuje podwójna tafla. W niedzielę (31-01-2021) mocno operowało słońce. Na powierzchni lodu dodatkowo pojawiła się warstwa wody. Również tutaj wędkarze nie mogli pochwalić się jakimiś imponującymi wynikami. 

Apelujemy więc o ostrożność i namawiamy do stosowania środków asekuracyjnych. Nawet jesli nie macie pływających kombinezonów, to zabierzcie przynajmniej lodowe kolce (koszt kilkunastu złotych) lub najzwyklejsze sanki i kawałek liny.

jk