Pod koniec ubiegłego tygodnia doszło do aktu wandalizmu na terenie żwirowni w Wojanowie. Na zamarzniętą taflę jeziora wyrzuconych zostało kilkadziesiąt zużytych opon. O sprawie zaalarmowali koledzy z facebook’owej grupy “Jeleniogórski Fishing Team”, powiadomiono władze okręgu.

Mając jednak świadomość, że na władze nie ma co liczyć, koledzy postanowili sami wziąć się do roboty. Trzeba było działać szybko, bo przy pierwszych roztopach cały toksyczny ładunek znalazł by się na dnie żwirowni. Okazało się jednak, że pokryty śniegiem lód nie daje gwarancji bezpieczeństwa, nie można po prostu wejść i posprzątać. Trzeba było się odpowiednio przygotować.

Koledzy z “JFT” już domawiali szczegóły, załatwiali linę, by bezpiecznie “dobrać się” do opon, gdy okazało się, że szczęśliwym trafem w tym samym dniu na żwirowni w Wojanowie odbywają się ćwiczenia straży pożarnej. Bez problemu udało się dogadać i strażacy w ramach swoich zajęć, przy użyciu specjalistycznego sprzętu oczyścili taflę jeziora.

 

  

Pozostała jeszcze kwestia wywózki opon złożonych na brzegu jeziora. I tu kolejne pozytywne zaskoczenie. Gdy o całej akcji dowiedział się Prezes ZO PZW w Jeleniej Górze Kol. Antoni Lewkowicz, obiecał zorganizowanie wywózki, słowa dotrzymał i jeszcze w dniu dzisiejszym 49 szt. opon o wadze 350 kg, trafiło do firmy zajmującej się utylizacją odpadów

Gratulujemy wędkarzom wzorowej postawy, dziękujemy władzom okręgu za szybką i skuteczną reakcję i strażakom za ogromną pomoc. Liczymy też na ukaranie sprawców. Otrzymaliśmy informację, że są ustaleni i kara pozostaje już tylko kwestią czasu.

Wszyscy zaangażowani w sprzątanie koledzy są z naszego Koła 🙂

jk