Nowy rok przyniósł zmiany, które będą obowiązywać w sezonie 2020. Warto zajrzeć do “książki” którą wręczają nam skarbnicy i sprzedawcy podczas dokonywania opłat. Znane z poprzednich lat zezwolenie zwiększyło format i zawiera prawie wszystkie przepisy, które będą nas obowiązywały w nowym sezonie – zarówno przepisy ogólne autorstwa Zarządu Głównego jak i przepisy tworzone lokalnie przez Użytkownika wód – w naszym przypadku Zarząd Okręgu PZW w Jeleniej Górze. Kilka istotnych zmian, które mają znaczenie lub mogą zaskoczyć:

1. Jednoznacznie zabroniono stosowania żywca i martwej ryby jako przynęty od 01 stycznia do 30 kwietnia. Prawdopodobnie autorzy mieli na celu ochronę szczupaka.

2. Wędka określona została w metodzie gruntowo-spławikowej jako “…z jednym haczykiem (z przynętą lub bez)”. Nową definicję należy rozumieć w ten sposób, że wędkowaniem jest również sondowanie, czy też gruntowanie łowiska. Jeżeli strażnik stwierdzi, że wędka zarzucona, to może żądać okazania wypełnionego rejestru, nawet gdy nie będzie przynęty na haczyku. W sumie zmiana ma sens, ale…. Nie zastosowano analogicznej definicji wędki w metodzie podlodowej. Tam wędka bez przynęty nie jest wędką, więc nie ma wędkowania jeżeli na haczyku nie będzie przynęty.

3. Wprowadzono zakaz wędkowania w porze nocnej ze środków pływających od 01 czerwca do końca roku – bez względu na metodę wędkowania. Zakaz ten opisują dwa punkty Regulaminu. W jednym z nich zdefiniowano porę nocną jako trwającą godzinę po zachodzie słońca do jednej godziny przed wschodem (I.3.). W innym punkcie Regulaminu zakaz jest potwierdzany, ale tu już nie zdefiniowano pory dnia, (I.7.). Z zakazu wyłączono pływadełka typu “belly boat”. Tutaj przepisy są niejasne. Wyłączenie może sugerować, że z pływadełek będzie można wędkować poza okresem zakazu oraz w porze nocnej. Jest to prawdopodobnie błędne sformułowanie – temat dyskusyjny.

4. Przechowywanie złowionych ryb w stanie żywym wyłącznie w siatkach z miękkich nici na sztywnych obręczach. Przepis ten na dobrą sprawę zabrania w przechowywania żywych ryb w bakistach  oraz specjalnych pojemnikach z natlenianiem, chyba, że w bakiście lub pojemniku będzie umieszczona siatka z obręczami. Przepis nie narzuca bowiem obowiązku trzymania siatki w wodzie.

5. Obowiązek wpisu niektórych gatunków ryb przechowywanych w siatkach (również w stanie żywym) zaraz po złowieniu. Dawniej obowiązywał przepis, że do rejestru wpisujemy gatunki wkładane do siatki, podlegające ochronie (okres, wymiar ochronny). Obecnie są to wybrane gatunki, wymienione w Regulaminie. Przykład: okoń podlega ochronie, ale  nie trzeba go wpisywać do rejestru – dopiero po zakończeniu wędkowania. Warto doczytać lub asekuracyjnie wpisywać wszystko co trafia do siatki.

6. Wymiar ochronny okonia 20 cm i limit 10 szt. Dawno wnioskowaliśmy o wzmocnienie ochrony okonia. Przepis dobry. Nie obowiązuje na rzekach.

7. Okres ochronny szczupaka przedłużony na Bukówce do 31 maja.

8. Zmiany limitów. Najważniejsze to wprowadzenie limitu połowu okonia (10 szt.) i zwiększenie limitów dla bolenia (3 szt.), suma (2 szt.). Zmian jest sporo, warto zajrzeć do tabeli.

9. Ustanowienie na Jeziorze Pilchowickim strefy wyłączonej z wędkowania TARLISKO – od slipu do końca 2 zatoki, zakaz wędkowania od 01-03 do 31-05. Dotyczy to stanowisk z brzegu, bo ze środków pływających nie wolno w tym czasie wędkować na całym jeziorze.

10. Zdefiniowanie – długość do 2 m i napęd siłą mięśni, pływadełka “belly-boat”. Pływadełko w naszym okręgu nie może być napędzane silnikiem elektrycznym. Zyskuje za to sporo przywilejów.

11. Dopuszczenie pływadełek na żwirowni w Wojanowie. Z pływadełek można wędkować metodą muchową od 01 września do 30 listopada przestrzegając zasady “złów i wypuść” wobec wzystkich gatunków.

Jak to bywa w naszym okręgu spotkamy się z przepisami niejasnymi, niejednoznacznymi, dającymi pole do interpretacji strażnikom. Wiele przepisów jest po prostu skopiowanych ze starego RAPR. Jakie niesie to dla nas ryzyka spróbuję opisać przy innej okazji.

jarekk