Zbiornik Balaton k. Staniszowa to jedna z bardziej atrakcyjnych wód wędkarskich w okolicy Jeleniej Góry. Względnie czysta woda i regularne zarybienia zachęcają do wędkowania. Ładne leszcze, liny, amury przyciągają zwolenników metod gruntowych, a spora populacja łatwego do złowienia szczupaka jest atrakcją dla spinningistów.

Wiedzą o tym wędkarze – wielu planowało właśnie tam spędzić wędkarski majowy weekend. Zapowiadało się, że na rozpoczęciu sezonu “szczupakowego” może być tłoczno. Przewidzieli to również działacze koła wędkarskiego “Miasto”, formalnego opiekuna Balatonu i postanowili problem rozwiązać prostym i skutecznym posunięciem. Ogłoszono, że zbiornik będzie tego dnia zamknięty. 

Powodem miały być zawody spinningowe dla 20 chętnych (ograniczono liczbę uczestników). Wszystko formalnie zostało załatwione, powieszono ogłoszenia. Sęk jednak w tym, że podczas zgłaszania chęci zamknięcia Balatonu obowiązywała uchwała zakazująca organizacji jakichkolwiek zawodów wędkarskich w naszym okręgu ze względu na trwającą pandemię. Organizatorzy znakomicie o tym wiedzieli, mimo to 27 kwietnia opublikowano komunikat o obowiązującym zamknięciu wody.

Trudno inaczej to traktować jak świadome wprowadzenie wędkarzy w błąd. W dniu publikowania informacji o zawodach wiadomo było, że nic z tego nie będzie. Należało po prostu odwołać zawody i otworzyć wodę również dla wędkarzy, którzy w zawodach nie zamierzali uczestniczyć.

W dużym stopniu odpowiedzialność ponosi również Zarząd Okręgu. Po pierwsze, zgody na zamknięcie wody i rozegranie zawodów udzielono w czasie obowiązywania uchwały zabraniającej aktywności sportowej. Dziwi to, gdyż do niedawna działacze znani byli z przesadnej gorliwości w pilnowaniu zdrowia wędkarzy. Za “niebezpieczne” uznali nawet zawody organizowane w formule online. Ze zgodą na zorganizowanie zawodów można było poczekać, aż do zdjęcia covidowych ograniczeń.

Drugi powód – i zdaniem wędkarzy z którymi miałem okazję rozmawiać, dużo ważniejszy niż kwestie formalne, to aspekt koleżeński. Jak można – pytali – zamykać całe jezioro dla garstki ludzi w dniu rozpoczęcia sezonu ? Jeśli Zarząd Okręgu będzie tak beztrosko wydawał zgody na zamknięcie wód, to możemy się spodziewać, że przy kolejnych okazjach znów co “sprytniejsi” będą kombinować jak pozbyć się znad wody konkurencji. Czy wyobrażacie sobie zamknięty Bóbr 1 stycznia ? …bo kilku kumpli robi sobie imprezę pstrągową tego dnia ? …albo Pilchowice 1 czerwca ?

Organizator w końcu odwołał zawody. Komunikat ukazał się 1 maja 2021 – czyli w dniu zawodów !

Kto miał dojechać dojechał, a kto zaplanował inne miejsce na rozpoczęcie sezonu “Króla wód” ten nie mógł nic zmienić, bo o dostępności Balatonu dowiedział się po południu. A tymczasem organizatorzy zamienili formalne zawody na nieformalne “spotkanie towarzyskie” w którym wzięła udział duża część zapisanych na zawody. Po “towarzyskim spotkaniu” ukazała się na profilu koła relacja, gdzie organizator zachwycał się wynikami i “rywalizacją” uczestników. Gdy okazało się, że nie wszyscy podzielają zachwyty organizatora, facebookowa strona “Miasta” została oczyszczona. Po nieprzychylnych komentarzach nie ma obecnie śladu, zniknęła też sama relacja.

Można całe zdarzenie traktować jak incydent bez większego znaczenia. Dzisiaj przecież można już wędkować na Balatonie ile się chce, a szczupaki chociaż trochę bardziej “skłute” nadal biorą. Nie można jednak pozwolić, by nasze środowisko było dzielone – na swoich i drugi sort, który musi grzecznie poczekać, aż towarzystwo uprzywilejowanych  “nałowi” się do syta.

Mamy świadomość, że organizatorowi tego spotkania – nie zawodów, formalnie nic ze strony kolegów w ZO nie grozi. Przypominamy jedynie, że “Balaton” to woda PZW ogólnodostępna i nie godzimy się na dzielenie wędkarzy na uprzywilejowanych i gorszych. Postawę działaczy Koła PZW “Miasto” traktujemy jako skrajnie niekoleżeńską, a do działaczy Zarządu Okręgu apelujemy, aby dobrym obyczajem stała się zasada – nie zamykania całych zbiorników wodnych w dniach newralgicznych – rozpoczęcia i zakończenia sezonu popularnych gatunków.

JarekK