Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że każda próba regulacji gospodarowania odpadami podejmowana przez władze, a szczególnie zapewnienia, że po wprowadzeniu zmian śmieci będą trafiać do miejsc segregowania i recyklingu, daje efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego. Opłaty wzrastają, a nasze środowisko coraz mocniej wypełnia się odpadami. Śmieci spotykamy w drodze nad wodę, na brzegach w wodzie i na dnie zbiorników. Są praktycznie wszędzie.

Do zanieczyszczenia w dużej mierze przyczyniają się sami wędkarze. Resztki niedopalonych ognisk, puszki, butelki i nieskończona ilość worków po zanętach, pudełek po robakach, to codzienność. Do tego tony ołowiu lądujące corocznie w naszych wodach. To wszystko nie jest obojętne dla środowiska, jak i dla nas, szukających spokoju i odprężenia nad wodą.

Wielu z nas nie jest jednak na to wszystko obojętna. Na naszą skrzynkę trafia wiele zdjęć i słowa oburzenia. Śmieci jednak nie znikają od samego narzekania. Trzeba nad wodą reagować, trzeba zgłaszać akty wandalizmu bezpośrednio na policję. Przesyłając nam zdjęcia i informację, że “…widziałem jak takich dwóch wywoziło części samochodowe do lasu, ale rejestracji nie zapisałem, twarzy nie pamiętam, a zgłaszam do was, bo nie chcę mieć problemów” to nic nie załatwi. Trzeba reagować zdecydowanie. Również wtedy, gdy widzicie kolegę wrzucającego peta do wody. 

Druga kwestia, to zakres naszych możliwości. Zarząd Koła Grodzkiego to kilka osób działających aktywnie. Nie “ogarniemy” jak czasem sugerujecie Wojanowa, Balatonu, Szpitalnego …i całej reszty. Organizujemy akcje sprzątania regularnie i jesteśmy jednym z najbardziej aktywnych kół okręgu jeleniogórskiego pod tym względem. Z Pilchowic przez wiele lat wyjeżdżały tony śmieci podczas naszych akcji. Potem, gdy dostaliśmy w opiekę dwa odcinki Bobru, dbamy by przynajmniej raz w roku były sprzątane. Również chętnie bierzemy udział i namawiamy do udziału w akcjach sprzątania organizowanych przez inne organizacje. Udzielamy wsparcia organizacyjnego, finansowego i sami bierzemy się do roboty. W tym roku było to np. sprzątanie brzegów Łomnicy.

Na dniach odbędzie się podobna akcja na Bobrze w Siedlęcinie. Gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych stanem czystości naszych łowisk.